Kus peatuda enne majandusaasta aruande kinnitamist?
Isegi, kui sa ise oma majandusaasta aruannet analüüsimiseks ja ettevõtte juhtimiseks ei kasuta, on teisi, kelle arvamus sinu ettevõtte kohta kujuneb just nimelt pärast sinu aruandega tutvumist. Nendeks on näiteks pangad, tarnijad, kliendid, maksuamet või potentsiaalsed töötajad.
⠀
Millele sina ettevõtte juhina võiksid tähelepanu pöörata? Kujuta ette, et sinu ees on valmis majandusaasta aruanne…
⠀
1. Esimene ja väga tähtis! (ei puuduta mikroettevõtja kujul esitatavaid aruandeid) Kui sa seda ise ei kirjuta, siis vähemalt loe oma tegevusaruannet. Tegevusaruanne on sinu ettevõtte visiitkaart. Kas see näeb välja nagu visiitkaart, mida sa uut inimest kohtades uhkusega ulataksid? Mitte keegi ei kirjuta seda paremini, kui ettevõtte juht ja see ei pea olema isegi mitmeleheline.
2. Nüüd tuleb bilanssi leht. Selle järgi hindab pank sinu maksevõimet. Ma peatun küll järgmises postituses bilanssil, et selgitada täpsemalt selle ridu. Siin ma vaataksin kas varad (see mida sa omad) ja kohustised (see mida sa pead maksma) vastavad tegelikkule olukorrale? Ega ei ole siin ometi varusid, mis on juba aastaid tagasi maha müüdud? Kas kõik laenud on kajastatud korrektselt?
3. Kasumiaruande puhul on tähtis, et kõik tulud, mis majandusaastal aset leidsid oleksid kajastatud, samuti nagu nendega seotud kulud. Näitad vähem tulusid, kuid annad raamatupidajale kõiki arveid – oled kahjumis, sinu ettevõtlus ei näe üldse hea välja. Kõrval on tulp, mis näitab veel eelmist perioodi. Müügitulu on vähenenud võrreldes eelmise aastaga – aga sa ju ei arene!
4. On olemas arvestuspõhimõttete lisa, mis sisaldab väga palju teksti, mis on juhatajale võõras. Vaata üle, ega ei ole seal kirjavigu, üleliigseid reavahesid ja muid märke, mis kohe torkavad silma.
5. Viimaseks tahaksin väga mainida tööjõukulude lisa. Pane tähele, et küsitud töötajate arv on täiskohaga ning terve aasta peale. Seda numbrit ei raatsi paljud välja arvutada. Tulemuseks: tööjõukulu – 25000, töötajate arv – 6, keskmine palk kuus TÄISKOHAGA TÖÖTAVAL INIMESEL – 25000/6/12=347 eurot/kuus. Mis on ju tegelikult absurdne number ja midagi head sinu ettevõtte kohta ei ütle.
Sellised lihtsad momendid, mida võib tähele panna ilma spetsiaalse ettevalmistuseta aga mängivad suurt rolli ettevõtte saatuses.
Natalia Gorpinchenko | Accountex Raamatupidamine