loader-logo
Äri

Kas võtan kogu raha II pensionisambast välja?

Kõige sagedamini küsitud küsimus viimase kuu jooksul puudutas 2. pensionisammast. Millal võib võtta välja? Kui palju peab maksma tulumaksu väljavõtmise korral? Kas mina võtan välja? Arutame siis järjest.

Millal? Vastusega sellele küsimusele kaob massilise kaose mõte.

1. periood avalduste esitamiseks on 01.01.2021-31.03.2021. Avalduse esitanud saavad raha kätte septembris 2021.

2. periood avalduste esitamiseks on 01.04.2021-31.07.2021, mil saab raha kätte 2022. aasta jaanuari esimesel päeval.

3. periood – 01.08.2021-31.10.2021, raha kätte – mais 2022.

Väljamaksed hakkavadki edaspidi toimuma 3 korda aastas ja avaldusi selleks on vaja teha vähemalt pool aastat ette.

Kuidas toimub maksustamine? Maksustamise praegune info pärineb emta kodulehelt:

  • Enne pensioniikka jõudmist maksustatakse väljamakset 20% tulumaksuga.
  • Vanaduspensionieas või kuni 5 aastat enne sellesse ikka jõudmist tehtud väljamakse maksustatakse 10% tulumaksuga.
  • Puuduva töövõimega inimesele tehtud väljamakse (sõltumata vanusest) on maksuvaba.

Kas mina võtan oma kogutud raha välja? Ei võta. Põhjendan oma seisukohta, kuid rõhutan, et see on ainult minu vaade antud küsimusele.

1. Suuremat sissetulekut kui riigipension tahan ma pensionieas niikuinii. Seega juba kogutud raha kulutamine näiteks reisi peale, ehk emotsionaalse ostu võimalus on välistatud igal juhul.

2. Investeerimiskogemust tänaseks mul veel nii palju ei ole, et ma oleksin kindel, et seda raha saaksin ma paremini kasvatada kui fond.

3. Nagu tead, maksis riik tööandja makstud sotsiaalmaksust 4% lisamaksena 2. sambasse. Minu arvates on see erakordne võimalus üldse. Loodan, et see taastub. Kui võtad II samba pensionifondist raha välja, kaotad järgmiseks 10. aastaks võimaluse sinna uuesti pensioniraha koguda.

4. Raha väljavõtmist praegu näen enda jaoks kui kaotust. Esiteks on osakute tänapäeva maksumus kindlasti mõjutatud koroonakriisist, ning arvatavasti maksavad nad vähem, kui peaksid. Teiseks, ma ei taha täna kaotada 20%.

5. Juhul, kui ma saan piisavalt investeerimiskogemust ja ise portfelli hallates olen võimeline kasvatama seda raha tunduvalt kiiremini, ma võtan seda välja ja paigutan mujale.

6. Pensionifondid on investeering. Investeeringutega kaasnevad alati riskid. Mida suurem on tulemuslikkus, seda suuremad on riskid. Seda olen enda jaoks ka vastu võtnud.

Igaüks valib vastavalt oma vajadustele, teadmistele, soovile. Juhul, kui oled valinud raha välja võtta ja pärast siiski ümber mõelnud – saad taotlust tagasi võtta, esitades hiljemalt kuu aega enne raha väljamaksmist tühistamise avaldust.

Natalia Gorpinchenko | Accountex Raamatupidamine



© Kõik õigused kaitstud.