Maksuvõlg ja juhatuse vastutus
Isegi pärast ettevõtte müümist tankistile ei ole sa juhatuse liikmena maksuvõlast lahti saanud.
Maksu- ja Tolliamet tuletas meelde, et erimenetluse osakond tegeleb aktiivselt maksuvõlgadest tasumisest kõrvalehoidjatega. Silmas peeti eriti juhatuse liikmeid, kes kasutavad skeeme. Skeemide all on mõeldud tankistide, likvidaatorite või näiteks variettevõttete kasutamine maksuvõlgadega ettevõtte puhul.
2019. aasta jaanuaris jõustus maksukorralduse seaduse muudatus, millega sai MTA täiendavaid võimalusi, et nõuda maksuvõlg sisse ettevõtte juhilt, kes on riigile tahtlikult maksukahju tekitanud.
Loomulikult toimub antud asjade lahendamine kohtus, ning MTA andmete järgi on nad sellel aastal võitnud 86,4% vastutusmenetluse vaidlustest, millega on jõusse jäänud kogusumma 3,2 miljonit eurot. Kohtulahendeid võib lähemalt vaadata Riigiteatajast, sisestades märksõnu “maksukooraldus” ja “seadusliku esindaja vastutus”.
Mida see tähendab? See tähendab, et juhatuse liikmel on väga suur vastutus. Lisaks tähendab see seda, et võib olla suure maksuvõla puhul on ainukeseks variandiks eraisiku pankrotti väljakuulutamine, mis muudab elu väga ebamugavaks. Seega ei ole hooletus ega pettus tagajärjedeta.
Tihtipeale on maksuvõlgade põhjuseks ka “juhtimisstiil”, näiteks mu lemmik sisekõhutunde järgi juhtimine. Toon välja mõningaid nippe, millele võiks tähelepanu pöörata:
1. Vaata üle oma hinnakujundust. Hinna sees peavad sisalduma kõik maksud nagu teised ettevõtlusega kaasnevad kulud.
2. Tee enda jaoks selgeks, et müügihinnale lisanduv käibemaks EI OLE SINU RAHA. Käibemaksu summad on meie arvelduskontol transiidina.
3. Planeeri oma rahavoogusid, ehk sissetulekuid ja väljaminekuid.
4. Juhul, kui oled siiski sattunud maksuraskustesse, kasuta maksuvõla ajatamist.
Natalia Gorpinchenko | Accountex Raamatupidamine