loader-logo
Äri
Maksud
Seadused

Poetšekk: lühidalt peamisest

Kui tihti oled sa näinud firma raamatupidamises tšekke kauplusest, kuhu on käega peale kirjutatud firma rekvisiidid? Võib olla kirjutad ise ka?

Kui sa veel ei tea, siis täna ütlen sulle, et see on mõttetu. Me ei räägi praegu lihtsustatud arvetest (milleks on näiteks kütusetšekkid), aga ikka arvetest, mida oleme saanud kassapidaja käest.

Poetšekki peal peavad küll olema sinu ettevõtte rekvisiidid, kuid need peavad olema trükitud kassaapparaadi poolt. Mida see meile annab? Annab õiguse võtta sisendkäibemaks arvesse.

Kas ma siis ei tohi sellist tšekki raamatupidamises kasutada? Siin peitubki kõige suurem segadus. Kui oled poodi saatnud töötaja, kes kasutas oma kliendikaarti soodustuse saamiseks, ning tõi sulle tagasi tšekki, kus on tema nimi peal, siis see on sinu jaoks kuludokument. Selle alusel sa võid hüvitada töötajale kulu, kuid ei või arvesse vōtta sisendkäibemaksu. Kulusse läheb kogusumma koos käibemaksuga.

Tšekki peale rekvisiitide kirjutamisel pole mõtet. Parem aga palu kassapidaja sisestada oma ettevõtte andmed baasi ja järgmine kord pead vaid ettevõtte nime ütlema. Nendes poodides, kus saab kasutada kliendikaardi, vormista kaart ettevõtte nimele.

Eks see rekvisiitide teema on üks segane ja kahjuks ei ole see sugugi paindlik. Seega ootamatute ebameeldivuste vältimiseks, soovitan olla sul sellega maksimaalselt kursis. Allpool leiad ka vanemat postitust rekvisiitide kohta, kus on välja toodud kõik algdokumendile esitatud nõuded.

Ülevaadet koostas:

Natalia Gorpinchenko | Accountex Raamatupidamine



© Kõik õigused kaitstud.